Menarché- oslava cyklu a ženství

Menarché- oslava cyklu a ženství

Co to vlastně je?

Rituál Menarché je jeden z přechodových rituálů. Ebelová definuje přechodový rituál jako iniciační obřad související se změnou sociálního statusu.

Ve chvíli, kdy dívka dostane svou první menstruaci, stává se fyzicky dospělou. Je schopna zázraku stvoření, vydává se na dlouhou cestu „skutečného“ dospívání. Čeká ji mnoho změn (nejen fyzických) a je hezké, když ji rodiče (nebo jen maminka) vyjdou vstříc. Když ji ukáží, že je to důvod k oslavě a že se nemá čeho bát.

Rituál Menarché je tedy obřad (oslava), kdy je dívka rituálně přijata mezi ženy. Je oslavována, může dostat dárečky, květiny, péči… fantazii se meze nekladou. Hlavní je, že si svou oslavu moc užije a spojí si menstruaci s něčím pěkným. Rituál menarche nemusí probíhat přesně v době, kdy má dívka své první měsíčky, může se udělat i později.

Možná vás mrzí, že se právě vám žádné oslavy nedostalo, ale nebojte se. Dá se uspořádat i pro vyzrálé ženy. Nikdy není pozdě na to, oslavit, přijmout a uctít své ženství. A je to silný zážitek i pro ženy, které už nemensruují.

Jak (se) na ni připravit?

Určitě je dobré s dcerou (ale i synem) mluvit o dospívání. O tom, co se s jejich tělem bude dít. Nehrajte si na nějaká „zakázaná“ témata či společenské tabu a nespoléhejte na sexuální výuku. Nemusíte dětem vyprávět o tom, že teď je motýlek schopný opylovat kvíteček. Prostě si společně v klidu sedněte a nechte je, aby se ptaly a vy buďte jen upřímní.

Ženy, každá si jistě zažila menstruační bolesti, různé nepříjemnosti a trapné chvilky spojené s menstruací, ale až budete se svou dcerou mluvit, myslete prosím na to, zda to je to, co ji chcete skutečně předat.

Dnešní doba vůbec není taková, že si jsou ženy a muži rovni. Každý má totiž rozdílné potřeby a tempo a ženy se naučily být výkonné a racionální. Přestaly vnímat své tělo, svou cykličnost, své potřeby. A právě to, nám dnes činí spoustu potíží. Přesně toto bych chtěla změnit, chtěla bych ženy znovu naučit, jak být jemné, citlivé, vnímavé ke svým potřebám a hlavně spokojené a silné tím naším způsobem.

Jak může vypadat?

Pod pojmem rituál si většina z nás představí magické rituály, jak nám je podávají filmy. Pojďme tedy mluvit o oslavě, to mnohem lépe vystihuje podstatu tohoto rituálu. Jistě přemýšlíte nad tím, jak má taková správná oslava vypadat… Je to jednoduché. Správná oslava Menarché vypadá tak, že si ji moc užijete, že na ni oslavenkyně bude vzpomínat, jako na něco nádherného. Že bude mít na konci společně stráveného dne pocit, že je šťastná, že je ráda, že se stala ženou.

Vždy záleží hlavně na oslavenkyni. Je důležité, aby si svou oslavu užila ona. Někomu stačí zajít s maminkou do cukrárny, udělat si holčičí den a pěkně si popovídat. U nás byla oslava Menarché záležitostí celé ženské části rodiny a všechny jsme si to moc užily. Pokud chcete pomoci s organizací/naplánováním právě vaší oslavy, určitě mi neváhejte napsat. Pokud to máte do Plzně, nebo do Berouna daleko, nezoufejte. Můžeme se sejít virtuálně a celou oslavu naplánovat přesně dle vašich potřeb tak, abyste ji zvládli udělat sami.

Velice pěkný a důležitý moment, který cítím jako zásadní je, když maminka obřadně předá své dceři květinu a uvítá ji mezi ženy (např.: „Vítej mezi ženami“, „Vítám Tě v kruhu žen“…. Podobnou roli může hrát i otec, který dívce předá květinu se slovy: “ Přijímám Tě jako ženu“ (tím ji vlastně říká, že ji respektuje jako ženu).

Proč je tak důležitá?

Představte si, že ráno vstáváte z postele. Vstanete levou nohou, pravý malíček si nakopnete o roh postele, a když přestanete nadávat, povzdychnete si: „To je ale den…“ a to se s vámi už od rána táhne, nedaří se vám, jste mrzutí a jen se těšíte, aby už ten den skončil.

Stejně tak je to s první menstruací. Pokud ji dívka dostane, umaže si prádlo a pak ještě slyší od maminky: „To je teda paráda“, nebo „To je mi líto“, nebo dokonce „Teď teprve poznáš to pravé utrpení, až tě bude bolet hlava jako mě“. Je z toho také mrzutá, smutná a už se těší až její dny skončí. V příštím cyklu si vzpomene, jak špatně se cítila poprvé, pak ji třeba něco zabolí a ona se rozhodne, že být žena je za trest a úplně se tomu uzavře. To je ale smutný příklad, že? Přesto mnoho žen takto, (nebo podobně) dochází ke stejnému názoru. Některé dívky dokonce dostanou menstruaci a nevědí, co se s nimi děje, jsou zmatené a bojí se… Ale být ženou je přece nádherné.

A teď si pojďme představit dívku, která prošla oslavou Menarché…

Když dospěla do správného věku, maminka jí řekla, že brzy začne krvácet, že je to naprosto v pořádku, každá žena jednou měsíčně krvácí. Je to důvod k oslavě, protože z dívky se stane žena, bude schopna jednou mít děti (ale na to má ještě čas). Je to vlastně předzvěst změn, které přijdou…puberta, vztahy… (to je jen na vás jak bude tento rozhovor pokračovat). Všechno je to přirozené a rodiče ji pomůžou projít všemi těmi změnami. Pak se spolu začnou bavit o tom, jak by to dívka chtěla oslavit a ona se začne těšit. Jednou za čas se k tomu tématu vraťte (Přeci jen se její představa může časem měnit. Také uvidíte, jak se začne zase těšit o něco víc). Když tato dívka dostane menstruaci, vzpomene si na slíbenou oslavu a má radost, že se ji konečně dočká. Naplánuje si termín oslavy, může pozvat kamarádky, babičku, tetu, nebo nikoho… to je čistě na jejím uvážení…

Samotná oslava by měla nést jednoduché sdělení: „Všichni máme radost, že ses stala ženou a přijímáme Tě mezi nás“. Je hezké, připravit si pro oslavenkyni malé dárečky: malovátka, různé menstruační pomůcky (aby si mohla vybrat, co ji nejvíce vyhovuje), nějaký šperk…. to je jen na vás.

Je to jako když ráno vstanete, venku svítí sluníčko a vy si řeknete: „Dnes je ale nádherný den“… A ten den bude skutečně nádherný, budete si ho užívat a budete se těšit na další slunečný den. A tak se i dívka může z tohoto období těšit, může si pak sama tento čas vyhradit na odpočinek, na něco co dělá ráda,…. A užít si to. Ano, čtete dobře. I menstruaci si můžeme užít.

zdroje: Ebelová, K. (2012). Maska. Grada publishing

Napsat komentář