Letní slunovrat a Svatojánská noc

Letní slunovrat a Svatojánská noc

Jiné názvy: Litha, Svatojánská noc

Datum: 21. června, někdy 20.června

Od letního slunovratu začíná Slunce ztrácet svou sílu. V přírodě panuje velmi silná energie a důležitou roli hraje voda, které se přisuzují různé magické účinky.

Svatojánská noc

Zdá se, že svatojánská noc a letní slunovrat mají stejnou podstatu, i když datum se mírně liší (tak jako u všech křesťanských svátků). O svatojánské noci by se měly sbírat byliny, jelikož pak mají magickou moc a nejen ony. Údajně se může objevovat kouzelné zlaté kapradí, skály se rozestupují a odkrývají své poklady…. Je to noc plná kouzel a zázraků.

Letní slunovrat

Já osobně doporučuji byliny nasbírat kolem poledne (byliny mají větší sílu a navíc se budou sbírat lépe), a pak je přinést ke svatojánskému ohni. Hovoří se o sedmi či dvanácti bylinách. Od každé rostlinky můžeme dát kousek do vody a tu pak popíjet u večerního ohně (sbírejte jen bylinky, které bezpečně znáte). Také z nich můžeme uplést věneček- byliny pak předají sílu člověku, který je nosí (nemusí to být nutně dívka).

voda

Voda je plná magické energie. Jezera a studánky údajně mohou být branami do závětí a přenášet lidi v čase. Udělejte si čas a poděkujte ji za její schopnost dávat život. Vždyť i naše děti se rodí z plodové vody. Loňská suchá a horká léta nám ukázala, že je životně důležitá, udělejme si proto čas a projevme vděk za to, že je tu pro nás. Poděkovat můžeme tak, že doneseme kytičku lučního kvítí ke studni, vyčistíme studánku, nebo si dopřejeme očistnou koupel, při které vodě poděkujeme. Můžeme do vody vstoupit s věnečkem a ten pak odevzdat a nechat ho unášet proudem. Zkuste ji zazpívat, nebo u ni tiše meditovat.

oheň

Večer se můžeme sejít u svatojánského ohně. Ten se zapaluje proto, aby podpořil sílu slunce, protože to, jak jsme si uvedli na začátku, ztrácí svou sílu (noci se začínají prodlužovat). U ohně můžeme rozjímat, zpívat a užívat si teplou letní noc. Také můžeme zapálit svíčku, kterou pak necháme hořet, aby symbolicky předala slunci svou energii a ono mělo více síly.

Ráno můžeme vstát brzy a jít vítat slunce. Ranní rosa léčí a přináší krásu. Sledování východu slunce je vždy krásné a je to příležitost rozjímat a děkovat mu za to, že pro nás svítí, že nám dává teplo, světlo a život. Stejně tak jako voda, je nezbytné k našemu přežití. Právě při východu začíná hřát, odpařovat ranní rosu. Nastává čas, kdy se dva protiklady prolínají.

Jak může vypadat oslava?

Můžete sami, nebo v kruhu známých jít na procházku a nasbírat nějaké byliny, jít pro vodu ke studánce, vytvořit věneček z bylin (nebo jen kytičku), večer se sejít u ohně a zazpívat si, nebo zatančit. Ráno se můžete jít podívat na východ Slunce.

Tradiční čínská medicína

Podle TČM je léto obdobím, kterému patří element ohně. Právě s tímto elementem souvisí srdce a tenké střevo a hořká chuť. V horkých letních dnech by nás strava měla ochlazovat a hydratovat.

Srdce a tenké střevo podporuje: syrová zelenina, sezónní ovoce a ovoce, které obsahuje hodně vody (meloun), rýže, hrášek a čočka, z nápojů to jsou bylinkové nápoje, ale i pivo. Měli bychom se vyhnout suchým potravinám (pečivo), přemíře masa a pálivým pokrmům.

Napsat komentář