Imbolc nebo Hromnice- Co slavíme na začátku února?

Imbolc nebo Hromnice- Co slavíme na začátku února?

Jiné názvy: Hromnice, Oimelc, St. Brigid´s Day

O čem tento svátek je?

Tento svátek je na půl cesty mezi zimním slunovratem a jarní rovnodenností. Přibývá světla, probouzí se příroda, začínají se rodit jehňata a telátka, což znamená přísun potravy v podobě mléka, je to svátek naděje. Některé zdroje uvádí, že se Imbolc může překládat také jako „ovčí mléko“, nebo „svátek mléka“. Právě protože je spojován s laktací ovcí. Jedna z pranostik je: „Na Hromnice půl krajíce a půl píce.“ To znamená, že jsme zhruba v polovině období od konce úrody, do počátku nové. Mléko tak může představovat vítané zpestření stravy a kvalitní výživu. Každý jistě ví že: „Na Hromnice o hodinu více“. Tato hodina je počítána od zimního slunovratu. Máme tedy o hodinu více denního světla.

Patronkou Hromnic je Perun (bůh hromu a blesku) a keltská bohyně Brigit, kterou „adoptovalo“ i křesťanství jako svatou Brigid. Je patronkou kovářů, stará se o úrodu a plodnost. Proto je také ochránkyní rodících žen a dětí. Na hromnice si můžeme uplést Brigitin kříž, který pokud se pověsí v domě, bude ho chránit nejen před hromy a blesky. Brigitin kříž může vypadat například takto:

Tento svátek je tedy o oslavě toho, že zima končí, že se blíží naděje v podobě hřejivého Slunce, zelenajících se rostlin a prodlužujících se dní. Můžeme tedy říct, že přestože zima ještě není zcela u konce, toto je první svátek jara. Je to naděje, očista, budíček, který nám říká, že je čas probudit se ze zimního spánku.

Hromničky nebo také hromničné svíce

Hromničky jsou ochranné svíčky, které se dříve zapalovaly při motlitbách a které byly žehnány na Hromnice. Jak název napovídá, zapalovali se i když byla bouřka, aby ochránily obydlí před poškozením.

Hromnička je vlastně svíčka, která slouží k magickým účelům, posiluje modlitby (záměry) a ochraňuje. Můžete si v tento den svíčku vyrobit, nebo koupit jakoukoli bílou svíčku, ozdobit si ji a u toho požádat Brigid nebo Peruna, aby vám ji posvětili. Z vlastní zkušenosti doporučují svíčku ozdobit například voskem z barevných čajových svíček, které zapálíte rozpuštěný vosk aplikujete například špejlí. Nebo využít lepidlo určené na zdobení svíček (klasické lepidlo na svíčce nedrží).

Jak dříve slavily Hromnice?

Způsob, jakým Slované slavili Hromnice krásně popisuje Astrohled. cz. Podle něj lidé pomáhali bohu Perunovi hromovat, zatínali do země na dvorku sekyrku, tloukli do stromů i do skal, aby dali přírodě vědět, že Zima již byla poražena. Bůh Perun prý také dával sílu na celý rok, to si lidé dokazovali tak, že zdvihali těžké předměty.

Také bylo zvykem vyorat první jarní brázdu, do které byly obětovány kousky chleba a sýra. Vhodné je ulít i trochu mléka.

Energie v tomto období.

Jsme vlastně odobí kdy jin (ženská, chladná, stahující, pomalá energie) začíná slábnout a roste jang (mužská, teplá energie, směřující směrem ven). To znamená, že je čas začít se pomalu probírat ze zimní letargie, oklepat ze sebe ztuhlost, smutky a temnotu, které zima přinesla. Proto je dobré udělat očistu jak lidí (například pomocí teplé bylinné koupele, potní chýše, nebo sauny), tak domácností (opravdovým fyzickým úklidem, nebo vykuřováním). Příští svátek už je hodně o záměrech a růstu, nyní je ale vše ještě takové klidné a pomalé. Je čas se tedy začít pomalu probouzet, tak jak pomalu sílí Slunce, budeme v sobě nacházet energii i my.

Jak doma můžete oslavit Imbolc?

Určitě si doma zapalte nějakou bílou svíčku, která váš domov hezky očistí.

Můžete stejně jako naši předkové do něčeho tlouct. Například do bubínku a u toho zpívat a tančit. Po zimně jsme však ještě takoví zpomalení a zaměření do svého nitra, takže je vhodnější začít pomalu. Vždy k sobě buďte citliví a dělejte to, co cítíte, že je pro vás vhodné.

Nebo obejmout někoho blízkého a u toho ho zvednout a dokázat tak, jak velkou sílu vám Perun dal.

Jste kreativní typ? Můžete si vyrobit vlastní hromničnou svíčku. Nebo Brigitin kříž. Návod na jeho výrobu najdete zde.

Nejste kreativní a bubnování pro vás také není to pravé? Můžete si dopřát příjemnou koupel se solí a s bylinkami, zajít do sauny, nebo potní chýše.

Nebo udělat všechny výše zmíněné aktivity.

Při naší oslavě chystám jako dárek takovéto pytlíčky s bylinkami a solí a brigitiným křížem, aby si každý mohl doma udělat bylinkovou koupel a pověsit si kříž na ochranu. Pro inspiraci přikládám fotografii. Náramně si užíváme i výrobu svíček.

Napsat komentář