Přechodové rituály v životech dospívajících dívek i chlapců- O čem to je

Přechodové rituály v životech dospívajících dívek i chlapců- O čem to je

“ Přechodové rituály, neboli obřadní uvedení člověka do nové životní fáze…“

Kostičová 2018 s.270

Některé přechodové rituály se váží k jasným životním milníkům. Může to být první menstruace (u chlapců výron semene), svatba, narození dítěte, nebo smrt. Do nové životní fáze však můžeme vstoupit i jindy, například když začínáme novou životní etapu, měníme práci, loučíme se se starým bydlením.

Přechodové rituály se v určité formě slaví i v dnešní době, přestože si to možná neuvědomujeme. Slavíme například nástup do školy, za zkoušku dospělosti považujeme maturitu. Dále je to například svatba, nebo narození dítěte. Takové rituály mají podstatu ve 3 krocích. Prvním je ujasnění současné situace, poté oslava- uvedení do nového statutu (transformace) a posledním nejdůležitějším krokem je akceptace nového statutu okolím. Příkladem může být oslava menarche, kdy dívku vítáme jako dítě (současný stav) , poté ji uvedeme do kruhu žen (nový statut), a od té doby se k ní chováme jako k ženě (akceptace statutu). Tento poslední krok je opravdu důležitý Pokud bychom ho vynechali, vlastně bychom tím oslavenci dávali signál, že se nic nezměnilo.

Chlapci

Dříve či později se v srdci každého chlapce probudí touha dokázat, že je skutečným mužem. Některému stačí, když pozmění svůj úhel pohledu na sebe sama, jiný má nutkavou potřebu to dokazovat všem okolo. Zkoušky dospělosti jsou pro chlapce v mnoha kulturách opravdu kruté a nebezpečné, pokud však chlapec uspěje, vybuduje si určitou prestiž, určité postavení, na které může být náležitě pyšný. Něco takového v naší kultuře chybí, přesto mají někteří chlapci potřebu podstoupit podobnou zkoušku dospělosti a dokázat, že jsou stateční, odvážní atp. Takové dokazování může mít různé podoby a dokáže být i celkem nebezpečné. Chlapci se před sebou předvádí a soutěží mezi sebou v tom, kdo je lepší.

Takový přechodový rituál pro chlapce může být opravdu jednoduchý. Příkladem je například to, když tatínek vezme syna na ryby, nebo s ním přespí v lese. Může mu tam dát nějaký dárek, například nůž, kterým mu jasně dává najevo, že mu důvěřuje a že respektuje chlapcovo dospívání. Pokud však chlapec přijde z lesa, kde byl tatínkem symbolicky uvítán mezi muže a maminka mu nasliněným kapesníčkem začne utírat šmouhu z tváře, zcela tím zničí jeho nově nabitý pocit, mějte to prosím na paměti.

Mezi mužské přechodové rituály patří i narození, svatba (rozlučka se svobodou) a jiné.

Dívky

Dívky mají jiné potřeby než chlapci, to však neznamená, že netouží po uznání a přijetí. Dovolím si tvrdit, že mají dospívání o malinko těžší. Témata jako jsou pohlavní orgány, menstruace a těhotenství, jsou v současné společnosti jakýmsi tabu, o kterém se mluví jen za zavřenými dveřmi. Sice se můžeme setkat s určitou osvětou ve školách, ale ta je více než nedostačující, rozhodně na ni nespoléhejte. Role matky je v tomto případě opravdu důležitá, protože dívka přebírá matčiny vzorce chování dříve, než si vytvoří své vlastní. Je krásné pokud se maminka nebojí v rodinném kruhu mluvit o tom, že má menstruaci. Říct, že potřebuje v této fázi více odpočívat, že to je ten důvod proč se nechce jít koupat atd. Dcera to pak přijímá jako přirozené, a je na svou vlastní periodu mnohem lépe připravená. Více o rituálu menarche si můžete přečíst zde.

Důležitou roli v životě ženy hrají i ženské kruhy ( především kruh rodinný), podpora ostatních žen (zejména v období mateřství) a další.


Kostičová, Z.M. (2018). Náboženství Mayů. Karolinum

Napsat komentář